zdrowie

Laserowa korekcja wzroku – metoda, która pomoże Ci odzyskać dobre widzenie

Do noszenia okularów można się przyzwyczaić tak jak do wszystkiego. Gdybyś jednak mógł zobaczyć świat tak jak widzi go osoba bez wady wzroku, poczułbyś różnicę. 

Owszem, okulary są modne, ale trzeba je wymieniać co kilka lat, natomiast w soczewkach kontaktowych nie każdy może chodzić. Jakie jest zatem długofalowe rozwiązanie? Laserowa korekcja wzroku – zabieg bezpieczny i szybki. 

 

Laserowa korekcja wzroku – co to za zabieg?

Okulary nie zawsze są modnym dodatkiem do stylizacji. Wiele osób po latach noszenia ma ich po prostu dość. Uciskają nos, parują i nie można w nich uprawiać sportów. Jak już wspomnieliśmy, soczewki kontaktowe także nie są dla każdego. Często powodują dyskomfort, pieczenie i zaczerwienienie oczu. 

Laserowa korekcja wzroku jest nowoczesną metodą leczenia wad wzroku. Nie usuwa ona skutku, tylko przyczynę złego widzenia. Dzięki niej możesz raz na zawsze pozbyć się wady. 

Kto może poddać się laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku nie jest dla wszystkich. Zabiegu nie przeprowadza się, kiedy wada wzroku nie jest stabilna, czyli u osób poniżej 20 roku życia. Jeśli wada nie jest ustabilizowana, laserowa korekcja wzroku może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. 

Przeciwwskazaniem do jej wykonania są między innymi takie choroby oczu jak jaskra czy zaćma. Oczywiście zabiegowi nie mogą poddać się są osoby chore na tarczycę, cukrzycę, choroby kardiologiczne i onkologiczne. Nie jest ona wskazana także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Jakie wady leczy laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku leczy takie wady jak: krótkowzroczność (do -8 dioptrii), nadwzroczność (do +6 dioptrii), astygmatyzm (do 5 dioptrii). Niektóre rodzaje lasera usuwają 

wady resztkowe czy powstałe po operacji zaćmy z soczewką monofokalną. 

Jeśli Twój stan zdrowia jest dobry, a wada stabilna, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Oczywiście decyzję o kwalifikacji podejmuje lekarz. 

Przygotowanie do laserowej korekcji wzroku

Zanim lekarz przeprowadzi zabieg, mus Cię do niego zakwalifikować. Kwalifikacja polega na badaniu podmiotowym (wywiad) i przedmiotowym (badanie diagnostyczne).  

Przed laserową korekcją wzroku powinieneś przestrzegać kilku zasad. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, musisz z nich zrezygnować na kilka tygodni (w przypadku soczewek miękkich są to dwa tygodnie, w przypadku torycznych – trzy tygodnie, a soczewek twardych – cztery tygodnie). 

Na dwie doby przed zabiegiem nie używaj kosmetyków kolorowych i kremów w okolicach oczu. Ważnym zaleceniem jest także to, aby nie spożywać alkoholu. 

 

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku odbywa się z użyciem lasera ekscimerowego lub femtosekundowego. Nie będziesz poddany narkozie, więc obecność anestezjologa nie będzie tu wymagana. Nie obawiaj się także o ból – laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna. Lekarz po prostu poda Ci do oczu krople znieczulające. 

Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Jego głowa jest zabezpieczona przed ewentualnymi ruchami specjalną podkładką, natomiast rozwórka zapobiega mruganiu. 

Nowoczesne lasery mają funkcję śledzenia ruchów gałek ocznych, więc wiązka lasera działa tylko na zaplanowanej wcześniej powierzchni. 

Sam zabieg trwa kilkanaście minut, natomiast użycie lasera kilkanaście sekund. Po godzinie możesz wrócić do domu. 

Oczywiście po zabiegu powinieneś przestrzegać zaleceń lekarza. Dotyczą one unikania wytężonej pracy (w pierwszym tygodniu po zabiegu). Przez dwa tygodnie po laserowej korekcji wzroku nie kąp się w morzu lub basenie. 

Z laserowej korekcji wzroku skorzystało już wiele osób i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jeśli masz problemy z dobrym widzeniem i nie chcesz dłużej męczyć się z okularami lub soczewkami kontaktowymi, pomyśl o tym zabiegu. Owszem, jest to wydatek, ale czego się nie robi dla zdrowia?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *