zdrowie

Zespół cieśni nadgarstka – Opis, Diagnoza, Leczenie

Zespół cieśni nadgarstka jest dolegliwością dłoni, nadgarstka i ramienia, która powoduje drętwienie, mrowienie i ból. Może być spowodowany powtarzającymi się ruchami wynikającymi z nadużywania lub pojedynczym urazem. Najczęstszym objawem jest ból rąk w nocy z nocnymi przebudzeniami. Inne objawy mogą obejmować utratę siły chwytu i osłabienie mięśni kciuka i palców. Zespołowi cieśni nadgarstka można często zapobiegać poprzez właściwą ergonomię pracy.

 

W tym wpisie na blogu omówimy kilka wskazówek, które pomogą zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka, a także kilka sposobów leczenia dla tych, którzy zostali nim dotknięci!

 

Kilka sposobów zapobiegania i leczenia zespołu cieśni nadgarstka

  • Stosuj ergonomiczne klawiatury i myszy
  • Rób częste przerwy od ekranu komputera, aby rozprostować ręce, ramiona, barki i kark.
  • Podnoś nadgarstki podczas pisania na klawiaturze lub korzystania z myszy; używaj poduszki pod łokcie podczas pracy przy biurku
  • Wzmacniaj mięśnie rąk poprzez ćwiczenia takie jak ściskanie gumy

Co powoduje zespół cieśni nadgarstka?

-Powtarzające się ruchy i urazy dróg nerwowych wynikające z pracy na linii montażowej, obsługi maszyn do szycia lub prac manualnych, takich jak pchanie trzonków mioteł po wykładzinach dywanowych, często prowadzą do zespołu cieśni nadgarstka, jeśli wcześniej nie doszło do urazu stawów nadgarstka. Praca z uniesionymi rękami przez dłuższy czas również naraża Cię na ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

 

Test Phalena – jak go wykonać co to jest i kiedy go używać.

 

Test Phalena (nazwany tak na cześć amerykańskiego chirurga ortopedy J. Davida Phalena) bada funkcję mięśni przedramienia pacjenta w celu zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka lub innych zespołów uwięźnięcia nerwów. Pacjenci są instruowani przez swojego lekarza lub rehabilitanta w celu wykonania odpowiednich ruchów – Lekarz lub fizykoterapeuta bada osłabienie mięśni, obserwując, jak trudno jest zgiąć nadgarstek w kierunku dłoni.

Test Phalena może być również stosowany jako narzędzie przesiewowe dla pacjentów z zespołem cieśni nadgarstka, którzy szukają zatrudnienia w zawodach wymagających częstego korzystania z komputerów lub innych maszyn, takich jak prace stolarskie.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka :

Wykonywane są różne zabiegi przez lekarzy, terapeutów. Lekarz może przepisać leki, takie jak kortykosteroidy, aby zmniejszyć stan zapalny wokół nerwu pośrodkowego lub szyny na nadgarstek, aby unieruchomić staw nadgarstkowy, aby mógł się zagoić. Terapeuta może zalecić okresy odpoczynku od korzystania z komputera, ćwiczenia rozciągające dla mięśni przedramienia i ręki oraz inne zabiegi fizykoterapeutyczne

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.